Jak powstaje obrączka

   Dziś najstarsza tradycyjna metoda produkcji obrączek polegająca na zwijaniu obrączek z taśmy, a następnie lutowaniu odchodzi stopniowo w zapomnienie. Z grubsza polegała ona na tym, że po zlutowaniu obrączkę walcowało się za pomocą profilowanych rolek, obrabiało mechanicznie, polerowało a następnie były oprawiane kamienie i ewentualnie nanoszone powłoki dekoracyjne. Tak wykonane obrączki miały słaby punkt w postaci lutowania na obwodzie, który zmniejszał ich trwałość i narażał obrączkę na pęknięcie przy korekcie rozmiaru. Zazwyczaj nie udawało się również uzyskać tą metodą idealnego kształtu. Nie polecamy obrączek produkowanych taką metodą i nie mamy w naszej ofercie.

    Zdecydowanie najlepszą obecnie metodą produkcji obrączek jest technologia bezszwowa. W tej metodzie surowcem wyjściowym jest złota rurka, z której odcina się potrzebny do dalszego procesu produkcyjnego pierścień.

           


   Następnie taki półprodukt poddawany jest obróbce mechanicznej na obrabiarkach CNC (sterowanych numerycznie).


   W ostatniej fazie produkcji oprawia się w obrączce kamienie i ewentualnie nakłada powłoki ochronne i ozdobne. Najwięksi producenci półfabrykat do produkcji obrączek kupują w wyspecjalizowanych firmach. Ma on gwarantowany skład chemiczny i posiada stosowne atesty unijne. Obecnie dużą wagę przywiązuje się do wyeliminowania niklu ze stopów złota, ze względu na częste alergie na ten metal. Podstawową zaletą takich obrączek jest to, że nie mają łączenia na obwodzie. Zapewnia to większą wytrzymałość i idealnie okrągły kształt. Taką obrączkę można znacznie łatwiej w przyszłości powiększyć lub zmniejszyć bez ryzyka pęknięcia. Brylanty najczęściej oprawia się ręcznie.            


   
   Do producentów, którzy produkują obrączki metodą bezszwową należą między innymi niemieckie firmy Breuning, Saint Maurice, a z polskich producentów firma PZ STELMACH (zdjęcia pochodzą właśnie z tej firmy), ZŁOTY SKORPION, SWEPOL, ŁAZUR, ZIRKON... 

   Nieliczne firmy wykonują obrączki metodą odlewania. To tradycyjna technika, stosowana w przypadku produkcji złotej i srebrnej biżuterii. Technika odlewania pozwala uzyskać kształty, które niedostępne są przy walcowaniu obrączek. W tej metodzie można również zastosować różne oprawy kamieni, które przy innych technologiach produkcji nie są możliwe. 



   
   Po odlaniu obrączki podlega ona obróbce mechanicznej w celu uzyskania ostatecznego kształtu, a następnie oprawia się w obrączce kamienie. Ze względu na dużą pracochłonność, duży udział pracy ręcznej, konieczność wykonania form do wszystkich rozmiarów poszczególnych modeli niewiele firm wykonuje dziś obrączki tą metodą.           


   
   Plusem tej metody jest brak ograniczeń w projektowaniu - odlać można praktycznie wszystko. Obrączki metodą odlewania próżniowo-ciśnieniowego wykonuje między innymi firma ALTRA VISION. Nowoczesne odlewarki japońskiej firmy YASUI zapewniają doskonałą jakość odlewów. Nie bez znaczenia jest wysoka jakość stosowanych przez firmę drobnoziarnistych stopów złota i utwardzanie termiczne odlanych obrączek. Duży udział obróbki ręcznej nadaje tym obrączkom szczególny charakter.


___________________________________________________

Materiały stosowane do produkcji obrączek.

 

Złoto - metal szlachetny najczęściej używany do produkcji obrączek

 

   Współcześnie stosowane do produkcji obrączek stopy złota gwarantują doskonałe właściwości pod każdym względem. Od zawartości czystego złota w stopie zależy próba złota. Próba 585 oznacza, że w stopie jest 58.5% czystego złota. Najpopularniejsze pierwiastki dodawane jako domieszki do złota: platyna, pallad, srebro, miedź, żelazo, kadm, nikiel, aluminium, cynk, mangan. Dodawane są w różnych proporcjach w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Niektóre domieszki obniżają temperaturę topnienia stopu, inne zmieniają właściwości mechaniczne, twardość lub kolor.

   Obrączki w próbach 750 i 333 są również dostępne w naszej firmie.           

Kolory złota w obrączkach.
   
   Odpowiedni kolor złota uzyskuje się przez dobranie odpowiednio składników stopu. Nie jest sprawą prostą uzyskanie oczekiwanego koloru przy zachowaniu właściwości mechanicznych stopu. Wyspecjalizowane firmy oferują tzw. ligury, czyli gotowe stopy wielu metali w różnych proporcjach, które dodane do czystego złota zapewniają określony kolor i właściwości uzyskanego w ten sposób stopu.

   Do produkcji obrączek najczęściej używa się trzech kolorów złota: żółtego, białego lub różowego. Warto zwrócić uwagę, że obrączki różnych producentów mogą się różnić odcieniem danego koloru, co wynika z różnego składu użytego stopu.           


Obrączki z białego złota - rodowanie
           
   Obrączki z tak zwanego białego złota w rzeczywistości mają barwę słomkowo żółtą. Kolor ten uzyskiwany jest poprzez dodanie do stopu palladu, a dawniej niklu. Pallad jest metalem dość drogim i powoduje, że obrączki wykonane z białego złota palladowego są nawet o 10% droższe od żółtych.  Aby poprawić walory estetyczne i uzyskać śnieżno-biały kolor większość producentów obrączki z białego złota roduje czyli pokrywa galwanicznie warstewką rodu - metalu z grupy platynowców. Warstwa rodu, oprócz nadania ładnej barwy, dodatkowo utwardza powierzchnię. Rzeczywiście takie obrączki są bardziej białe. Wadą jednak jest niezbyt duża trwałość takiej powłoki - w zależności od sposobu użytkowania od paru miesięcy do paru lat. Jeżeli powłoka się zetrze można nałożyć ją ponownie lub użytkować dalej obrączki bez tej powłoki. W naszej firmie koszt rodowania obrączki nie przekracza 100 zł.           


Obrączki wielokolorowe - łączenie elementów
   
   Obrączki wielokolorowe wykonuje się różnymi technikami. Najczęściej są to kolorowe pierścienie wykonane z żółtego, białego lub różowego złota w różny sposób ze sobą połączone.
           


   Wielokolorowe krążki mogą być ze sobą lutowane, spawane lub łączone metodą sinteringu (spiekania w wysokiej temperaturze). Często wykonuje się też obrączki kolorowe bez łączenia kolorowych elementów umieszczając np. biały pierścień w wytoczonym rowku. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Lutowanie jest metodą najprostszą, ale obrączka jest osłabiona w miejscu połączenia i często zdarzają się też przebarwienia na linii styku materiałów. Lepszą metodą jest sintering, czyli spiekanie dwóch elementów bez udziału lutu. Tak łączone elementy mają idealnie równą spoinę, pozbawioną pęcherzy i przebarwień. Połączenie jest bardzo wytrzymałe mechanicznie. Taka obrączka daje się powiększać i zmniejszać w dużym zakresie bez ryzyka pęknięcia spoiny.
           

Powierzchniowe barwienie złota - czarne złoto

   Zarówno w obrączkach, jak i w innych wyrobach jubilerskich, od niedawna stosuje się inne niż klasyczne, oryginalne kolory złota - np. zielone, niebieskie, czarne.  Kolory takie uzyskiwane są różnymi technologiami, często chronionymi patentami, najczęściej jednak są to techniki, które działają na powierzchni metalu. Najprostszą metodą uzyskiwania koloru na powierzchni jest nanoszenie powłoki galwanicznie lub metodą PVD. Oryginalny kolorem wprowadzonym ostatnio przy produkcji obrączek jest kolor czarny. Większość firm uzyskuje ten kolor stosując różne techniki powierzchniowego barwienia. Ze znanych nam firm jedynie firma Breuning stosuje w swoich wyrobach czarne złoto wybarwione w całej masie. Obrączki z kolekcji Black&White tej firmy należą rzeczywiście do najpiękniejszych. Powierzchniowo stosuje się również inne oryginalne kolory złota, takie jak zielony, niebieski i purpurowy. Istnieje również możliwość uzyskania stopów o takich kolorach, lecz są one zbyt kruche, dlatego najczęściej stosuje się w takich przypadkach powłoki PVD.

 
Platyna

Platyna jest metalem szlachetnym rzadszym i droższym od złota. Ma barwę białą z odcieniem szarawo-niebieskim i doskonały metaliczny połysk.  W jubilerstwie spotykana najczęściej jako materiał do wykonywania opraw pod wartościowe kamienie szlachetne lub do produkcji obrączek. W Polsce, ze względu na cenę, platynowe obrączki nie są tak popularne jak zamożniejszych krajach.  Cena pary obrączek platynowych kształtuje się na poziomie 7-20 tys. zł. Decyduje o tym nie tylko cena samego kruszcu, ale również wysoka próba (950) i znacznie wyższe koszty produkcji (platyna jest technologicznie trudniejsza w obróbce i ma znacznie wyższą temperaturę topnienia).  Ponadto ciężar właściwy platyny jest wyższy od złota, co skutkuje tym, że porównywalny wyrób z platyny będzie znacznie cięższy niż złoty w próbie 585. Wyroby z platyny są bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia i znacznie trwalsze niż wykonane ze złota.   Porównując stan wypolerowanej powierzchni wyrobów z białego złota i platyny, stwierdzono, że wyroby platynowe przeciętnie trzy razy dłużej zachowują blask. Stop platyny próby 950 ma doskonałe właściwości mechaniczne. Materiał zachowuje sprężystość nawet pod działaniem dużych sił, co jest szczególnie ważne przy odlewaniu misternych ażurów czy zakuwaniu kamieni szlachetnych.

   Decydując się na zakup obrączek platynowych radzimy zapytać w sklepie o możliwość korekty rozmiaru. Jest to znacznie trudniejsze niż w przypadku obrączek złotych i niewiele pracowni dysponuje możliwościami technicznymi, żeby to należycie wykonać. W Polsce tylko nieliczne salony jubilerskie oferują obrączki platynowe.



Pallad
 
   Pallad jest metalem szlachetnym z grupy platynowców. Wyglądem bardzo przypomina platynę, jednak jest dużo twardszy, bielszy, lżejszy i... tańszy  Stosowany w jubilerstwie głównie jako dodatek do stopu białego złota i platyny, celem nadania jej jaśniejszej barwy, żywszego połysku, oraz większej twardości.  Ostatnio coraz częściej wykorzystywany w jubilerstwie samodzielnie, a nie tylko jako składnik białego złota. Obrączki wykonane z palladu prezentują się rzeczywiście niezwykle pięknie i są bardzo trwałe.


Tytan

   Tytan, pomimo że nie jest metalem szlachetnym, znajduje ostatnio coraz częściej zastosowanie do produkcji biżuterii oraz obrączek ślubnych. Jest stosunkowo niedrogim i antyalergicznym metalem.  Tytan posiada wysoką twardość , trudno się obrabia mechanicznie i bardzo trudno lutuje. Najbardziej użyteczne własności tytanu to jego odporność na korozję oraz najwyższy stosunek wytrzymałości mechanicznej do jego ciężaru. (4 razy lżejszy od złota i ok. 45% lżejszy od stali). Tytan jest materiałem znacznie twardszym od złota, ale nie oznacza to, że obrączki wykonane z niego nie będą się rysować. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli obrączek tytanowych. Coraz częściej metal ten łączy się z innymi metalami złotem czy srebrem. Jednym z największych producentów obrączek tytanowych w Polsce jest firma SWEPOL.    

Srebro

   Obrączki srebrne cieszą się popularnością głównie wśród osób młodych. Najczęściej jednak traktowane są jako „przejściowe”, a nie jako „prawdziwe” obrączki ślubne. Srebro jest metalem stosunkowo miękkim, łatwo ulegającym porysowaniu i odkształceniom, w związku z tym obrączki srebrne nie należą do trwałych, ich zaletą jest natomiast niska cena - od ok. 70 zł za parę. Oprócz standardowych obrączek srebrnych produkowane są również ekskluzywne obrączki srebrne z oprawionymi brylantami. Powierzchnia obrączek pokryta jest galwanicznie platyną, co sprawia, że wizualnie nie różnią się od obrączek platynowych czy wykonanych z białego złota. Kilkadziesiąt wzorów takich obrączek marki Breuning w cenie 500-800 zł za parę mamy w naszej ofercie.
 
Stal nierdzewna

   Obrączki ze stali szlachetnej są mniej popularną alternatywą obrączek srebrnych lub tytanowych. Najczęściej są niedrogie, dość trwałe i odporne na uszkodzenia (stal jest twardsza od srebra czy złota) jednak nie są tak estetyczne, jak te wykonane z metali szlachetnych.   W ofercie naszej firmy znajduje się kilkadziesiąt wzorów obrączek stalowych Breuning i BRUNO BANANI.           
_

Dołącz do nas

Newsletter

Chcesz byc na bieżąco? Zapisz się na newsletter.

Kontakt

Firma Jubilerska Taxor
+33 8614942, jubiler@taxor.pl
ul. Kościuszki 20
34-300 Żywiec
woj. śląskie
Akceptuję

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Szczegóły znajdziesz w

Polityka prywatności Spółki TAXOR.