Porady dla kupujących biżuterię ślubną

Trwałość

Podczas projektowania i wykonywania biżuterii na ogół na pierwszym planie stawia się względy estetyczne, a dopiero w następnej kolejności zwraca się uwagę na praktyczność i trwałość.
W przypadku biżuterii noszonej na palcach ważniejszy jest ten drugi aspekt. Wyroby są noszone na co dzień i mają służyć wiele lat. Z tego powodu powinny odznaczać się o wiele większą trwałością i praktycznością w użytkowaniu niż inna biżuteria.
Długoletnie doświadczenie jest w tym przypadku naszym atutem. Często mamy okazję widzieć biżuterię po kilku czy kilkunastu latach użytkowania. Wiemy jak zachowują się z czasem poszczególne wzory. Przez cały czas dokonujemy selekcji pozostawiając w ofercie tylko najlepsze.
Uczciwie i rzetelnie informujemy klientów o wadach i zaletach poszczególnych modeli.

Próba

Trwałość jest bezpośrednio związana z próbą. Im niższa próba tym wyższa trwałość. Niestety nie idzie to w parze z estetyką wyrobu. Czyste złoto jest metalem bardzo miękkim, podatnym na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.
W związku z tym potrzebny jest kompromis. Optymalna jest tzw. "czternastka", która w nomenklaturze jubilerskiej ma różne nazwy (585, 14 karatów, próba numer 3 i inne).
Wyroby wykonane ze złota w tej próbie oferowane są w przystępnych cenach, a przy tym charakteryzują się wysoką trwałością i nienaganną estetyką. Produkty takiej właśnie próby oferujemy naszym klientom.

Biżuteria z kolorowego złota

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na biżuterię z dwóch lub trzech kolorów złota należy zwracać uwagę czy białe elementy są istotnie wykonane z białego złota czy tylko galwanicznie pokryte rodem.
Powłoka rodu jest śnieżno biała, odporna na czynniki chemiczne i nie powoduje uczuleń i zmian alergicznych. Ma jednak poważną wadę - z czasem się ściera.
Oczywiście można ją ponownie nałożyć, ale jest to zawsze zabieg kłopotliwy i nie wszystkie pracownie złotnicze są w stanie to zrobić.
Dlatego lepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku zakup modeli, w których białe elementy wykonane są z białego złota. Takie właśnie modele oferujemy naszym klientom.
Decydując się na biżuterię dwu lub trzy kolorową musimy jednak zdawać sobie sprawę, że korekta rozmiaru wyrobu w tym przypadku jest dość mocno ograniczona. Zawsze pytajmy sprzedawcę przy zakupie, w jakim zakresie będziemy mogli w przyszłości skorygować rozmiar.

Wzór na biżuterii - diamentowanie

Tutaj również niestety niezbędny jest kompromis. Możecie zamówić Państwo dowolne wyroby kierując się własnym poczuciem gustu.
Podejmując decyzję o zakupie wyrobów diamentowanych powinniście zdawać sobie sprawę z konsekwencji na przyszłość. Dzięki temu potem unikniecie niemiłego rozczarowania. Na samym początku radzimy zapytać sprzedawcę czy biżuteria ze wzorem jest wykonana tzw. metodą bezszwową. Jeżeli nie - o wiele bardziej narażona jest na uszkodzenia. Każdy nacisk, nawet podczas normalnego użytkowania, a zwłaszcza zmiany rozmiaru mogą spowodować jej zniszczenie. Ponadto zewnętrzny wzór na nich będzie się ścierał, a wewnątrz wzoru gromadzić będą się zabrudzenia.
Wszystkie nasze wyroby wykonane są techniką bezszwową. a nacięcia wykonane najwyższej jakości narzędziami, co znacznie wydłuża proces ścierania się wzoru.

Waga biżuterii

Masa biżuterii ma bezpośredni wpływ na jej trwałość i wygodę użytkowania.
Jeżeli wyroby u jednego ze sprzedawców są lżejsze od porównywalnych wzorów u pozostałych, wcale nie musi oznaczać to dobrej okazji. Zachodzi wówczas uzasadnione podejrzenie że produkty są albo puste wewnątrz, albo cieńsze. Tak w jednym jak i w drugim przypadku znacznie osłabiona została wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne a także ograniczona możliwość korekty rozmiaru. Ponadto w przypadku modeli cieńszych niż standardowe istnieje realne ryzyko skaleczenia palców podczas ich normalnego użytkowania.
Oferowane przez nas wyroby mają optymalną wagę, tak, aby były trwałe, bezpieczne w użytkowaniu i umożliwiały korektę rozmiaru.

Wybór sklepu

Najlepiej porównać oferty kilku sklepów. Rzetelny sprzedawca potrafi nam wyjaśnić różnicę pomiędzy poszczególnymi modelami, ich zalety, ale również problemy, które mogą się pojawić podczas użytkowania niektórych wzorów.
Na pewno przy wyborze salonu jubilerskiego warto zapytać, czy firma dysponuje własną pracownią umożliwiającą na miejscu i "od ręki" korektę rozmiaru czy odnowienia porysowanych czy zniszczonych wyrobów.
Nasza firma zapewnia pełny serwis w tym zakresie. Na miejscu wykonujemy również grawer za pomocą najnowszych komputerowych urządzeń grawerskich.
Zakupioną u nas biżuterię grawerujemy gratis.

Problem napuchniętych palców - korekta rozmiaru

Niestety często się zdarza, że pod wpływem stresu czy pogody palce puchną lub wręcz przeciwnie przy niskiej temperaturze biżuteria zaczyna się zsuwać z palców.
Podczas zdejmowania miary u sprzedawcy sugerujemy brać poprawkę na temperaturę.
Jeżeli jest bardzo zimno radzimy wybrać produkt nieco luźniejszy, a jeżeli panują upały nieznacznie ciasny.
Niestety z naszego długoletniego doświadczenia wynika, że prędzej czy później korekta rozmiaru będzie potrzebna. Należy to brać pod uwagę przy zakupie i dokładnie wypytać sprzedawcę, w jakim zakresie będzie można wybrane wyroby powiększyć lub zmniejszyć.
Jeżeli zdecydujecie się Państwo na zakup w naszej firmie zapewnimy Wam dożywotnią możliwość korekty ich rozmiarów w zakresie, który ze względów technicznych jest możliwy.

Białe złoto

Termin "białe złoto" jest wyłącznie nazwą handlową.
Właściwości fizyczne i chemiczne "białego złota" nie różnią się od złota żółtego.
14-karatowe "białe złoto" zawiera tyle samo czystego złota co "złoto żółte". W rzeczywistości "białe złoto" ma barwę szarą z lekkim odcieniem żółci. Aby poprawić estetykę wyrobu i uzyskać śnieżno-białą barwę niektórzy producenci pokrywają biżuterię z białego złota warstwą rodu. Niestety taki zabieg nie jest trwały - rod z czasem się ściera.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo biżuterię wykonaną z białego złota zarówno rodowaną, jak i nierodowaną. Wybór należy do Państwa.

Możliwość wywoływania alergii

Uczulania na złotą biżuterię występują rzadko.
Zdecydowanie większe ryzyko alergii występuje w przypadku wyrobów o niskich próbach 8 i 10 karat, które zawierają więcej składników mogących prowadzić do podrażnienia skóry. Złoto 14-karatowe znacznie rzadziej uczula. Ponadto bardzo ważna jest jakość stopu i wyeliminowanie nawet śladowych ilości pierwiastków, które najczęściej są przyczyną alergii.
Dlatego radzimy kupować biżuterię wyłącznie producentów o uznanej marce. Sugerujemy także unikać "podwórkowych" złotników, małych pracowni albowiem w takich miejscach często używane są surowce nieatestowane.
Nasze wyroby wykonane są z najwyższej klasy surowców zaakceptowanych przez Unię Europejską. Od kilku lat nie mieliśmy przypadku uczulenia na naszą biżuterię złotą.

Ukryte wady

Biżuteria powinna mieć kształt idealnego okręgu, a na jej obwodzie nie powinno być żadnych nacięć, zarysowań i przebarwień.
Jeżeli jest wielokolorowa odstęp pomiędzy kolorami powinien być identyczny na całym jej obwodzie. Jeżeli nie ma na niej diamentowanych wzorów, szczególną uwagę prosimy zwracać na poprzeczne nacięcia. Niektórzy sprzedawcy informują swoich klientów, że "taki jest wzór", nie do końca jednak jest to prawda. Najczęściej używane są one po to, aby ukryć błędy w łączeniu (tzw. szwie).
Wszystkie wzory jednokolorowe oferowane przez naszą firmę są wykonywane metodą bezszwową (nie są łączone), natomiast modele dwu i trzykolorowe są starannie wypolerowane, a łączenie jest ledwo zauważalne "gołym okiem".